X
تبلیغات
وکیل جرایم سایبری


1- آیا جویدن استخوان برای رشد دندان ها در توله ها ضروری است؟

این که جوییدن استخوان برای رشد دندان ها ضروری است به اثبات نرسیده است.اما برای تمییز کردن دندان ها کاملا ضروری می باشند. توله هایی که صرفا با مواد گیاهی تغذیه می شوند احتمالا میله های قفس خود یا سایر وسایل را خواهند جویید.

2- آیا شیر یا سایر لبنیات در سگ ها باعث اسهال می شود؟

گاهی اوقات صاحبان سگ ها عنوان می دارند که شیر یا سایر لبنیات در سگ ها باعث اسهال می شود.به نظر ما این عقیده تا حدودی صحیح است.زیرا اگر در روده های سگ ها میکروب های عامل گندیدگی وجود داشته باشد بر روی شیر یا سایر لبنیات عمل نموده و باعث تولید گاز و اسهال و علایم گوارشی می شود.حتی در توله ها یا سگ های سالم نیز با مصرف مقادیر زیاد شیر تازه ممکن است اسهال به وجود آید.زیرا شیر تازه دارای حدودا 5 درصد لاکتوز است و مصرف زیاد شیر به معنی دریافت بیش از حد شیر محسوب می گردد ودر نهایت باعث اسهال می شود.

3- چگونه از آشغال خوری سگ ها جلوگیری کنیم؟

به طور کلی بیشتر سگ ها به خوردن آشغال تمایل نشان می دهند. برخی بیماری ها نظیر نارسایی و کم کاری لوزالمعده (پانکراس) نیز باعث افزایش اشتها می گردد و این در حالی است که بیمار نیز وزن خود را از دست می دهد. گاهی اوقات مشکلات گوارشی نظیر استفراغ یا اسهال نیز به دنبال آشغال خوری اتفاق می افتد.

4- چرا برخی از سگ ها تمایل دارند علف یا چمن بخورند؟

خوردن علف نسبتا در سگ ها شایع است. در عین حال علف ممکن است مانند یک ماده استفراغ آور عمل نماید و یا فیبر ماده غذایی را افزایش دهد. به هر صورت اگر دام به یبوست مبتلا باشد افزودن فیبر به غذا توصیه می گردد.اما خوردن علف باعث استفراغ می گردد.توله ممکن است در چنین حالاتی کرم هایی را نیز دفع کنند.

5- آیا غذای سگ ها باید پخته شود؟

توصیه می گردد که تمام غذاهایی که به طور خام تهیه می گردند پخته شوند تا خطرات برخی از بیماری ها کاهش یابد. برخی از انگل ها از جمله توکسوپلاسما می توانند از طریق خوردن گوشت خام منتقل گردند. همچنین برخی از میکروب ها مثل سالمونلا در ضایعات خام طیور دیده می شوند. پخته شدن باعث لذیذ تر شدن غذا نیز می شود. غذاهای منجمد را نیز باید گرم نمود وسپس به مصرف حیوان رساند . زیرا می توانند باعث اختلالات گوارشی گردند.

6- چه مقدار غذا باید برای تغذیه سگ ها در نظر گرفت؟

به عنوان یک قاعده کلی می توان به ازای هر کیلو گرم وزن بدن 28 گرم غذای خشک در نظر گرفت. سگ های کوچک به غذای بیشتری نسبت به سگ های بزرگ تر احتیاج دارند. زیرا نیازهای غذایی بیشتر در ارتباط با سطح بدن است تا وزن بدن. یک سگ کار به غذای بیشتری نسبت به یک سگ خانگی نیاز دارد. سگ های پیر به غذای کمتری نیاز دارند.اشتهای سگ های آبستن در اواخر آبستنی و شیر دهی نیز بیشتر می گردد.

7- به سگ ها چند بار در روز باید غذا داد؟

توله ها نسبت به سگ های بالغ به دفعات غذایی بیشتری نیاز دارند.از حدود 9 ماهگی اکثر سگ ها باید یک وعده غذایی بزرگ و ترجیحا عصر و یا دو وعده غذایی کمتر در صبح و عصر بخورند.زمان تغذیه هم باید ثابت بوده ودر حد امکان این زمان دچار تغییر ناگهانی نشود.برخلاف عقییده برخی از مردم حذف نمودن غذای یک روز در هفته هیچ فایده ای ندارد. این عمل باعث گرسنه ماندن حیوان گشنه و علاوه بر تمایل به آشغال خوری ممکن است باعث حمله و پرخاشگری به اعضای خانواده نیز بشود.

8- آیا ما می توانیم از باقی مانده غذای خانه برای تغذیه سگ ها استفاده کنیم؟

برخی از مولفین به این سوال پاسخ منفی می دهند و بیشتر مصرف غذاهای کنسروی و بالانس را توصیه می کنند.اما در شرایط کشور ما به دلیل کمبود و یا گرانی چنین غذاهایی می توانیم با مصرف باقی مانده غذای خانه موافقت کنیم. اما باید دقت نمود که فاقد استخوان های ریز یا نوک تیزو هچنین اجسام خارجی مثل درب نوشابه ها تکه های شکسته لیوان و نظایر آن باشد. از سوی دیگر به علت چرب بودن باقی مانده چنین غذاهایی در مصرف آن ها زیاده روی نشود.با این وجود تاکید می گردد که وعده های غذایی سگ ها باید منظم ودر حد امکان همواره در زمان معینی از شبانه روز در اختیار دام قرار گیرد. با این وجود سگ ها به سرعت می آموزند که از سایر اعضا خانواده به خصوص کودکان در زمان غذا خوردن غذا دریافت دارند.

9- آیا می توانیم بستنی یه شیرینی به سگ ها بدهیم؟

تغغیر ناگهانی غذا غالبا باعث شوک به دستگاه گوارش می شود. مقدار زیاد قند نیز باعث اسهال می شود. مصرف قند بیش از حد زمینه ساز چاقی و احتمالا دیابت می گردد.

10- آیا سگ های خانگی اجازه جوییدن استخوان را دارند؟

از دیدگاه تغذیه ای این امر ضرورتی ندارد اما جویدن استخوان یک عمل لذت بخش برای سگ ها محسوب می گردد. از سوی دیگر باعث تمییز شدن و حفظ سلامتی دندان ها و لثه می گردد. با این وجود باید از استخوان های بزرگی که به راحتی خورد نمی شوند و قابل بلعیدن نیستند استفاده شود. بنابراین استخوان های مرغ می تواند خطرناک باشد.

11- سگ ها روزانه به چه مقدار آب نیاز دارند؟

مقدار مشخصی را نمی توان ذکر کرد. زیرا این مقدار بسته به آب موجود در غذا و درجه حرارت هوا وفعالیت های بدنی تغییر خواهد کرد. سگ هایی که از غذای خشک استفاده می کنند به آب بیشتری نیاز دارند.در هوای گرم و متعاقب فعالیت های بدنی تشنگی افزایش پیدا می کند. اگر در تغذیه دام از شیر استفاده می شود نیاز به آب کمتر می شود.

12- چرا برخی از سگ ها مدفوع خود را می خورند؟

دلایل متعددی برای این رفتار زننده مطرح شده است. این رفتار می تواند ناشی از ابتلا به یک بیماری گوارشی باشد که طی آن میزان برخی از ویتامین های B موجود در روده که توسط باکتری ها ساخته می شود کاهش یابد. در نتیجه میزان ویتامینB  بدن کاهش می یابد و سگ با خوردن مدفوع سعی به دریافت این ویتامین ها می کند.برخی از سگ ها به این رفتار عادت می کنند مخصوصا آن هایی که تحت شرایط غیر بهداشتی نگه داری می شوند. اگر سگ ها به بیماری های سوء جذب مبتلا باشند.(مثلا کمبود آمیلاز)مقداری از غذا جذب نشده و در مدفوع حضور خواهد یافت و به دلیل حضور غذا در مدفوع توجه سگ را به خود جلب می نماید.

13- چگونه می توانیم از مدفوع خواری سگ ها جلوگیری کنیم؟

همواره سعی کنید که مدفوع حیوان را بلافاصله بعد از خروج از بدن جمع آوری کنید و تمیز نمایید تا فرصت خوردن آن را پیدا ننماید. تجویز ویتامین B کمپلکس و منابع آمیلاز می توانند این رفتار را کنترل کنند. زدن مواد بد بو یا بد مزه به مدفوع نیز ممکن است به اصلاح این رفتار کمک نماید.

14- به یک سگ آبستن باید چه مقدار غذا داد؟

تا اوایل ماه دوم آبستنی تغییر چندانی در غذای حیوانات آبستنی احساس نمی شود. از این زمان به بعد جنین ها شروع به رشد می کنند و در نتیجه نیاز به غذا نیز افزایش می یابد. به طوری که در هفته ششم بعد از جفت گیری می توان تا 10 درصد به غذای دام افزود. بهتر است غذای دام در دو وعده در اختیار او قرار گیرد زیرا جنین ها ی در حال رشد موجود در رحم بر معده فشار آورده و حجم آن را کاهش می دهند و این در حالی است که مادر واقعا به غذای بیشتری نیازمند است.

15- آیا پوسیدگی دندان به نوع غذایی که سگ می خورد ارتباطی دارد؟

بله یکی از علل پوسیدگی دندان در سگ ها نوع غذای آنهاست به طوری که غذاهای نرم تشکیل جرم های دندانی را تسریع می کند و جرم های دندانی حاوی باکتری هایی است که باعث پوسیدگی دندان و بیماری های لثه می گردد لذا سگ ها باید مواد سخت نظیر استخوان معمولی یا مواد جویدنی مصنوعی را بجوند تا از تشکیل جرم دندانی در آنها پیشگیری گردد.

16- چگونه انگل ها بوسیله غذا منتقل می شوند؟

بسیاری از انگل های تک یاخته مثل آمیب - ژیاردیا – کوکسیدیا و پریاخته مثل انواع کرم های گرد نظیر آسکاریس و کرم های قلابدار و انواع کرم های پهن نظیر تنیاها از طریق غذا یا آب آلوده شده منتقل می گردند.

اکثر کرم های پهن که به کرم کدو معروف هستند از طریق خوردن گوشت آلوده خام و یا خوردن کک یا شپش که میزبان واسط آنها هستند منتقل می شوند. آلودگی با اکینوکک که عامل اصلی کیست هیداتیک در انسلن است از طریق خوردن گوشت های آلوده توسط سگ هاست. آسکاریس علاوه بر انتقال رحمی میتوانند از طریق شیر و آغوز مادر در چند روز اول پس از تولد و یا خوردن تخم انگل در مراحل بعدی انتقال یابند.